Skip links

2020 Yılı Taşıt Uygunluk ve Tank Muayene Ücretleri

2020 yılı tehlikeli madde taşıyan araçların taşıt uygunluk ve üst yapı / tank muayene ücretleri 30.12.2019 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Yeniden Değerleme Oranının Uygulanması Genelgesinde yayınlanmıştır. İlgili ücret tablosu aşağıdadır.

2020 yılı taşıt uygunluk ve tank muayene ücretleri, tehlikeli madde taşıyan araç ve üst yapıların teknik muayeneleri hakkında yönetmeliğin 10. maddesinin 2. fıkrasına göre:

* İstisnai muayene ücretleri ara veya periyodik muayenenin hangisi yerine kabul ediliyorsa o kapsamda ücretlendirilir.

“ATMGDK: İzin alınmadan, kaynak gösterilmeden, değiştirilmesi ve kopyalanması yasaktır.”

T.C. UAB TMKTDGM tarafından 30.12.2019 yayınlanan genelgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Açıklamalar

1-Tabloda verilen test ve muayene Ücretlerine KDV dâhil değildir.
2-Belirlenen bu ücretler bu işler için alınacak üst limitler olup, muayene merkezleri bu ücretlerin altında hizmet verme imkânına sahiptir.
3-Muayene ve test işlemleri yapılırken araçta veya üst yapıda tamirat veya tadilat veya yedek parçaya ihtiyaç duyulursa, bu ücretler muayene merkezi tarafından ayrıca tahsil edilir.
4-Tank temizleme ve gazdan arındırma ücretleri tablodaki ücretlere dâhil değildir.
5-Tankların ara ve periyodik muayene süreleri 1 gün olarak belirlenmiş olup, Onay Kuruluşu ücretleri bu süreler içinde tamamlanan muayene faaliyetleri için geçerlidir. Bu süreleri geçen incelemelerde Onay Kuruluşu tarafından, tank başına günlük olarak 500TL+KDV ilave ücret alınır. Söz konusu ücret TSE adına Muayene Merkezi tarafından müşteriden tahsil edilecektir.
6-Kimyasal ve akaryakıt tankerlerinde tank bölme sayısının 6’nın üzerinde olması durumunda
Muayene Merkezi ara ve periyodik muayene için 200 TL+KDV ilave ücret tahsil eder.
7-Belirlenen bu ücretler, muayene merkezinde müşterinin göreceği yerlere asılmak ve muayene merkezinin oluşturacağı web sitesinde yayımlanmak zorundadır.
8-Sarnıç vagon tanklarının test ve muayene Ücretlendirmelerinde tabloda yer alan ücretler geçerlidir. Bu tanklar için de açıklamalar bölümünde yer alan 5 ve 6 inci madde hükümleri uygulanır.

Yorum yapmak için giriş yapınız

Return to top of page