Skip links

UETDS ve Sayısal Takograf Hakkında Basın Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından C2, C3, K1, K3, L1, L2, M1, M2, N1, N2, P1, P2, R1, R2, T1 ve/veya T2 yetki belgesi sahibi işletmelerin UETDS sistemi üzerinden yük bildirimi ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderiminin 01.01.2020 tarihinden sonra zorunlu hale geleceği ve bildirimde bulunmayan/hatalı bildirimde bulunan işletmelere cezai işlem tesis edileceği daha önce duyurulmuştu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından konu hakkında 03.01.2020 tarihinde bir basın açıklaması yayınlandı. Basın açıklamasının metnini aşağıda bulabilirsiniz.

BASIN AÇIKLAMASI METNİ

14925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) çerçevesinde faaliyette bulunmak üzere adlarına C2, C3, K1, K3, L1, L2, M1, M2, N1, N2, P1, P2, R1, R2, T1 ve/veya T2 yetki belgesi düzenlenen firmaların KTY hükümleri gereğince UETDS sistemine veri gönderme zorunluluğu ile sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesine ilişkin uygulama 01.01.2020 tarihinde başlatılmıştır.

Ancak bahse konu firmaların U-ETDS sistemine uyum sağlamak ve faaliyette bulundukları taşıtlara ilişkin sayısal takograf ünitelerindeki verilerin gönderilmesi için gerekli hazırlıkları ve altyapılarını henüz tamamlayamaması üzerine, mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve söz konusu altyapının tamamlanabilmesi amacıyla KTY çerçevesinde uyarma müeyyidesinin uygulanması 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelenmiştir.

Basın açıklamasının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

U-ETDS hakkında daha detaylı bilgi almak için U-ETDS Nedir? yazımıza göz atabilir yada bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz U-ETDS yük bildirimlerinizi kolayca yapabilmeniz için geliştirdiğimiz https://www.uetdsgiris.net sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

error: Kopyalama Engellenmiştir.