Skip links

TMGD kısa adıyla bilinen Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı; Türkiye’nin ADR Anlaşmasını imzalamasıyla birlikte zorunlu hale gelmiştir. ADR mevzuatında de yer alan 3000 e varan tehlikeli maddeden herhangi biri ile ticari faaliyet gösteren Şirketler için  Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi alınması ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı çalıştırması veya TMGDK’dan hizmet alma zorunluluğu gelmiştir. Bu zorunluluğu uymayan firmalara her tespitte 4409 TL para cezası kesilecektir. Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almama cezası 2000 Tl dir.

Zorunlu TMGD Hizmetinden Haberiniz Var mı?

Tehlikeli madde iştigali olan şirketler, devletin koyduğu kanun çerçevesinde TMGD hizmeti almak zorundadır. Avrupa TMGD olarak, hastane, akaryakıt, tekstil, deri, otomotiv, kozmetik sektörü gibi bir çok sektörde tehlikeli madde güvenliği danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

Teklif Al

2018 yılı itibarı ile pek çok firma TMGD hizmeti alıp almaması ile ilgili araştırma yapıyor fakat birden hayatlarına girdiğini düşündükleri bu kavramla ilgili ne yapması gerektiğini,  konunun önemini ve nasıl bir yol izleyeceğini tam olarak bilemiyor.

TMGD Nedir?

TMGD açılım olarak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı’nın karşılığıdır ve sanılanın aksine uzun zamandır hayatımızda olan bir kavramdır. ADR Avrupa Anlaşması Tehlikeli Maddelerin Karayollarında Taşınmasına dair Avrupa Anlaşmasıdır. Bu anlaşma Birleşmiş Milletler (UN) “Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından 1957 yılının 30 Eylülünde Cenevre’de  imzalanmış ve 1968  yılının 29 Ocak tarihinde yürürlüğe girmiştir. ADR Anlaşmasına Türkiye 22.03.2010 tarihinde taraf olmuştur fakat 01.01.2018 tarihi itibariyle tam anlamıyla uygulamaya geçmiş ve denetlemelerle birlikte cezai yaptırımlara başlamıştır.

Daha Fazla Bilgi

TMGD Hizmeti Almanın Faydaları Nelerdir?

Firmalar bu hizmeti alarak oluşabilecek kazalar için önlem almış olmanın yanı sıra, yapılmakta olan bakanlık denetimlerinin de rahatlıkla üstesinden gelmiş olacaklardır. Bakanlık, Avrupa Birliği ile uyumun bir an önce sağlanması için Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşları” tarafından alınacak hizmetlerin yerine getirilmemesi durumunda Tüm bu kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, İşletmelere kesilebilecek bazı cezalar belirlemiştir. Bu cezalar 61 TL den başlayıp, 89 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. 2018 yılı için Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı bulundurmama cezası 3584 TL, Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almamanın cezası 1380 TL dir. Bizce, şirketler için ciddi sorun oluşturabilecek yaptırımlardan biri de, yük taşıyan araçlarınızın, ADR kurallarına uyumdaki eksiklikler nedeniyle taşıtın, güvenli bir alana park ettirilip ve taşımanın devamına izin verilmemesidir. Bu gibi hesaplanamayan durumlar şirketler için üretim ve itibar kaybı gibi büyük riskler taşımaktadır. Bu cezaların yanı sıra Bakanlık denetimlerinde ceza puanı alarak belli bir ceza puanına ulaşan işletmelerin Tehlikeli Maddelerle İştigalleri yasaklanır yani işlerini yapamaz duruma gelebilirler.

TMGD Konusunda Biz Hazırız, Ya Siz?

Ülkemizin Avrupa Birliği ile uyum kurallarını ne kadar çok önemsediğini göze alırsak Tehlikeli madde taşıma kurallarına verilecek dikkatin giderek önemli bir boyut kazanacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Biz de Avrupa Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanlığı olarak tüm Türkiye’de oluşturmaya devam ettiğimiz şube ağımız ve uzman kadromuzla, ihtiyaç duyan bütün şirketlere destek vermeye her zaman hazırız.

Hemen Bize Ulaşın!
Return to top of page