Skip links

ICSC Nedir?

ICSC Nedir; Kimyasallarla ilgili önemli sağlık ve güvenlik bilgilerinin açık ve anlaşılabilir bir biçimde elde edilmesini amaçlayan veri kaynaklarıdır.Kartların temel amacı, kimyasalların, iş yerindeki temel kullanıcı olan işçiler tarafından güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

ICSC Projesi

ICSC NedirICSC projesi, 1980’li yıllarda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)

arasında Avrupa Komisyonu’nun katılımı ilegerçekleşen ortak bir girişimdir. Amacı işyerlerinde kimyasal kaynaklı tehlikelerin açık ve anlaşılır bir biçimde basılıp yayınlanmasını sağlamaktır. Kimyasal güvenlik kartları zorunlu olmamakla birlikte, MSDS leri tamamlayan ve çalışanları, kimyasalların tehlikelerine karşı daha dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları konusumda bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

Kimyasal güvenlik kartları sürekli güncellenmektedir. Kartlarda kimyasalın tanımı, fiziksel ve kimyasal özellikleri, yangın ve patlama bilgisi, ilk yardım önlemleri, etiketlenme ve kişisel korunma bilgileri, sınıflandırma ve etiketleme bilgileri, kazayla yayılmaya karşı önlemler, depolama ve ambalajlama bilgileri, mesleki etkilenim sınır değerleri ve çevre ile ilgili başlıklar yer alır.

Yorum yapmak için giriş yapınız

Return to top of page

Hemen Ara