Skip links

İşletmeler Neden TMGD Hizmeti Almalıdır?

Tehlikeli maddelerin Karayolu kullanılarak Uluslararası Taşımacılığı Avrupa Anlaşması (ADR) 1 Ocak 2014 tarihinde uygulamaya girmiştir. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte bu anlaşma , sadece taşımacılık görevini üstlenen taşıyıcı firmayı değil aynı zamanda bu tehlikeli maddeyi üreten , ambalajlamasını yapan ve pazarlamasına yardımcı olan firmaları da kapsıyor.

ADR Anlaşmasıyla birlikte , yönetmeliğe bağlı olarak yapılan düzenleme sonucu , sorumlulukla yükümlü taraflar ;

● Tehlikeli Maddeyi gönderen
● Tehlikeli Maddeyi Paketleyen
● Tehlikeli Maddeyi araçlara yükleyen
● Tehlikeli Maddenin doldurulmasına yardımcı olan
● Tehlikeli Maddenin taşıma görevini üstlenen firmave bu taşıma işlemini yapan şoför , araçta bulunan tüm personel ve bu maddenin boşaltmasını yapan kişiler bu yönetmelik esasında sorumlu hale gelmiştir.

Peki işletmeler bu yönetmeliğin gerektirdiği koşulları kendileri halledemezler mi? ” İşletmeler Neden TMGD Hizmeti Almalıdır “ gelin bu konuya hep birlikte bir göz atalım .

TMGD , Tehlikeli Madde Güvenlik Danışması hizmetinin kısaltması olarak kullanılan bir terimdir. Yukarıda anlattığımız gibi Tehlikeli Maddelerin Karayolu kullanılarak taşınması esnasında oluşabilecek her türlü tehlike ve sorunun tek sorumlusu taşıyan değil, bu ürünün üretiminde ve tüm aşamalarında çalışan insanlardır.

Ortada böyle büyük bir sorumluluk varken Tehlikeli Madde üreten firmalar tarafından böyle hassas ve tehlikeli bir işi, bu işte uzmanlaşmış ve yasal olarak çalışan aynı zamanda yasal olarak tamamıyla sorumluluk bilincini bilerek, sorumluluğu kendi üstüne alacak ve süreci yönetebilecek bir ekibe ihtiyaç duyulmaktadır. İşte tam da bu tür ihtiyaçları karşılayan ve bu konuda şirketlere danışmanlık hizmeti veren firmalar bulunmaktadır.

TMGD hizmetini kullanan şirketler arasında genellikle ;

● Boya ve yanar madde üreten fabrikalar
● Asit ve türevi üreten fabrikalar
● Demir – Çelik Fabrikaları
● Plastik ve metal sanayi
● İlaç – Kimya Endüstrisi
● Bu alanda depolama ve taşıma işlemi yapan firmalar

TMGD Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

TMGD yani Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı hizmeti alırken , bu alanda yılların verdiği deneyimle uzmanlaşmış , aynı zamanda bu alanda eğitimlere katılarak sertifikası bulunan firmalardan yasal olarak hizmet alınmalıdır. TMGD Sertifikası , Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı eğitimini başarıyla tamamlayarak , Bakanlık tarafından yapılan sınavlarda başarılı olan kişilere verilen bir sertifikadır. Bu alanda çalışıp , bu sertifikaya sahip olan Güvenlik Danışmanları 2 yılda bir yapılan yenileme eğitimlerine ve sınavlarına katılarak bu sertifikalarını yenilemeleri gerekmektedir.

Eğer sizde yılların verdiği birikimle ve kemikleşmiş uzman kadrosuyla , bu işi profesyonel bir şekilde yapan bir firmadan TMGD hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve sorularınızı iletebilirsiniz.

error: Kopyalama Engellenmiştir.