Skip links

Savunma Sanayinde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Türkiye’nin günümüzde en fazla ilgi çeken sektörlerdendir Savunma Sanayi. Gerek ülkemizin bulunduğu stratejik önem, gerekse komşu ülkelerde yaşanan otorite boşlukları, ülkemizin daha güçlü olması gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Bu sebepten savunma sanayi politikaları, gelişimleri ivme kazanarak artmaktadır. Savunma sanayinde kullanılmak ve ihraç edilmek için üretilen mühimmat, silah, askeri ekipman, savaş teçhizatları, top, füze, roket, tank, askeri uçak ve helikopterlerin üretimlerinde büyük oranda tehlikeli madde kullanılmaktadır.

Sektörde Kullanılan Başlıca Tehlikeli Maddeler

Bu sektörde kullanılan başlıca maddeler: üretilecek ürüne özgü tehlikeli maddeler, boya, alkol, tiner, solvent, akaryakıt, bomba üretiminde kullanılan patlayıcı maddeler başı çeken maddelerdir. Ayrıca kullanılan bütün maddelerin ambalajları ve atıkları bu mevzuata dahil edilen ve belli bir disiplin içerisinde taşınması gereken maddelerdir. Bu maddelerin taşınması esnasında yapılacak bir hata, alınmayan bir önlem, eksik uygulama, eğitimsizlik veya dikkatsizlik sonucu; çevreye, trafiğe, sivil halka bazen de üretici işletmeye maddi ve manevi anlamda büyük zararlar verebilmekte, yaralanmalı ve ölümlü birçok kaza veya olay yaşanmaktadır. Onun içindir ki, kamu ya da özel sektörde tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması yönetmeliği veya ADR mevzuatı gereği yeterli ve gerekli çalışmaların altyapısının en kısa sürede tamamlanması ve bu yönde çalışan mekanizmaların, denetimlerinin sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmalar her bir personelin kültür altyapısını tamamlamasına yardımcı olacak, yurt dışı ve yurt içi taşımalarda tehlikenin kontrol altında tutulmasına yardımcı olunacaktır.

U-ETDS

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denetiminde başlayan U-ETDS sistemine de bu gibi işletmelerin en kısa sürede entegre olması örneğin taşıma yetki belgesinde kayıtlı K1 ve K3 gibi araçların işletmeden her çıkışında, karayolunu her kullanışında bu sisteme araç, yük, sürücü, yetki belgesi bilgileri tek tek bildirilmesi gerekmektedir. Bu konuda da Avrupa TMGD olarak hazırladığımız web tabanlı U-ETDS yazılımı ile süreci hızlandırarak işletmelerin bu gibi konularda ceza ve yaptırıma maruz kalmadan bildirim yapmasını kolaylaştırıyoruz. Vereceğimiz bilgilendirme ve eğitimlerle her zaman yanınızda, yükünüzün ve aracınızın takibindeyiz.

U-ETDS hakkında detaylı bilgi almak için U-ETDS Nedir? yazımızı inceleyebilir ya da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının U-ETDS hakkında hazırladığı portalı buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Sizde savunma sanayinde öncü işletmelere hizmet veren kuruluşumuzdan Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Murat Çakır

Koordinatör TMGD / A Sınıfı İSG Uzmanı

error: Kopyalama Engellenmiştir.