Skip links

Sizden Gelenler

Sene 2006 . O  zamanlar mesleğim olan ziraat mühendisliğini icra ettiğim İspanya dan gübre ithal eden küçük bir şirketin ortağıyım. İspanyol iş ortaklarımızın  Türkiye ziyaretlerinde anlaşmalar sağlanmış işlerimizi ilerletmeye ve geliştirmeye çalışıyorduk. İspanyol tedarikçi iş ortaklarımız bizi İspanya da ağırlamaktan çok memnun olacaklarını, işletmelerini görmemizi çok arzu ettiklerini belirterek daha detay bilgileri İspanya da yaşatarak vermek istediklerini söylediler.

Davet mektupları elimize ulaşınca vize işlemlerimizi gerçekleştirerek İspanya ya Barcelona dan giriş yaptık. Tedarikçilerimiz daha güneyde Alicante Şehrinde konuşlanmışlardı. Fabrika ziyareti ve üretimle ilgili gün boyu bilgilendirildikten sonra ertesi gün ürünlerin sahada kullanımı ve üretici memnuniyetlerini görmek için plan yapıldı.

Araziye gidileceği için karayolu kullanılacaktı mecburen. Ziyaretlerimiz bir bir gerçekleştirirken arazide bir çok üreticiye ulaşmak için çok km yapmak zorunda kaldık . çünki çok büyük arazilerdi. Bu arada aracımızın yakıtını tamamlamak üzere akaryakıt istasyonunda mola vereceğimizi İspanyol meslektaşım bilgi verdi. Ben o zamanlar sigara kullanıyordum ve üreticileri rahatsız etmemek adına onların yanında sigara içmemiştim ve bu molayı değerlendirerek sigara içmeyi aklıma koymuştum. Akaryakıt istasyonuna girer girmez araçtan sabırsızlıkla ilk ben indim ve hemen gömleğimin cebindeki sigara ve çakmağıma elimi atıp daha çakmağımı yakamadan ve daha  ne olduğunu anlamayamadan istasyon görevlileri sanki sabotajcıyı yakalar gibi üzerime atıldılar. Ben şaşkınlığımı üzerimden atamadan İspanyolca sert sözlerle birşeyler söylediler ama ben anlamadım tabi , bu arada buna şahit olan İspanyol meslektaşım olaya müdehale edip Türk olduğumuzu İspanyolca bilmediğimizi anlattıda adamların elinden kurtuldum , nedenini sorduğumda o zamanlar tehlikeli maddelerin güvenliği ile ilgili bir durum olduğunu bu akaryakıt istasyonu gibi başka iş kollarında da  olumsuz duruma yol açabilecek davranışların önüne geçmek için kuralların olduğunu bana uzun uzun anlattı ama ben çok mahcup olmuştum.

Yıllar sonra bunun Türkiye de eğitiminin verildiğini duyduğumda bende kurslarına katıldım, yapılan sınavda da geçerli not alarak TMGD oldum.

Saygılarımla,

Cengiz Gürsoy

Yorum yapmak için giriş yapınız

Return to top of page

Hemen Ara