Skip links

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Sürücülere Yardımcı Olan Yeni Teknolojiler

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Sürücülere Yardımcı Olan Yeni Teknolojiler

Tehlikeli madde taşımacılığında sürücülere yardımcı olan yeni teknolojiler otonom araçların ötesinde hizmetler sunuyor. Yakın tarihli bir Business Insider makalesine göre; en az dokuz dev şirket otonom araçların yola koyulması için ellerinden geleni yapıyor.

Tesla, Uber, Google ve Daimler gibi devlerin yanı sıra, Peloton, Embark ve Starsky Robotics gibi yeni girişimlere kadar olan tüm yeni sürüş teknolojileri, sürücülerin ellerini direksiyonlardan ayırmaya adamış görünüyor.

Aslında bu tarz gelişmeler tam anlamıyla doğru değil!  Bir gün otonom araçların bu kapsamda etkin bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Fakat o günlerin gelmesi için önümüzde uzun bir mesafe var. O günler geldiğinde ise direksiyonun olmasa bile kontrolün yine sürücülerin elinde olacağı kesin.

Avrupa TMGD olarak, günümüz teknolojisi ile sürücülerin işlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olan yeni teknolojilerle ilgileniyoruz. İşte bunu yapan birkaç yeni gelişmeye bir göz atın.

Operasyon için Veriler (Sevkiyat, Yerleştirme veya Nakliye Verileri)

Otonom tır ve kamyon araştırmaları yapan şirketlerin tüm testlerini otoyolları taşımacılığı ile sınırlamasının iyi bir nedeni var. Otoyol sürüşü, şehir içi ve liman rotaları karmaşıklığına göre daha kolaydır. Aslında, büyük tırların harekâtı sürücüler için en zor edinilen ve ustalık gerektiren bir beceridir.

Dock411 denilen yeni uygulama bu kapsamda tam anlamıyla olmasa da, sürücülere herhangi bir tesis hakkında önemli bilgiler vererek daha kolay sevkiyat yapmalarını sağlıyor.

Dock411, Women in Trucking Association (Kadın Kamyoncular Derneği) yardımları alınarak geliştirilen altyapısı ile bir tesisten diğer tesise, fotoğraflarla, sürücülerin talimatlarını, limanın kapı konumunu, manevra imkanı ve çevre tehlikeleri hakkında kullanıcılarına bilgi verir. Bu uygulama ayrıntıları ve fotoğrafları diğer sürücülerle paylaşabilme imkânı sunar.

Avrupa TMGD olarak bu tarz yeni uygulamaları öneriyoruz. Nakliye ve boşaltma esnasındaki kaza ve yaralanmaları en aza indirgeyecek, nakliyatları güvenli hale getirebilecek yönlendirmelerin tüm detaylarıyla sürücüler ve operasyon personellerine aktarılması açısından bu tarz uygulamalar hayati önem taşıyor. Geleceğin tehlikeli madde taşımacılığında bu gibi yeni teknolojilerin çok kullanışlı olacağı kanaatindeyiz.

Hava Durumu Uyarıları

Bir Tehlikeli Madde Aracı sürmek aynı zamanda hava koşulları ile uğraşmak anlamına da gelir, bu nedenle aracın şoförü her zaman onlara en iyi raporları ve tahminleri veren teknolojiyi benimsemelidir. Taşınan yükün kapsamına göre şoförlerin hava durumunu öğrenme isteği bazen uçak pilotları kadar öncelikli olabiliyor.

The Weather Company,  IBM tarafından geliştirilen yeni bir uygulama ile şoförlere havacılık kadar detaylı hava durumu sunuyor.

2,2 milyar global konumdan her 15 dakikada bir veri yenileyen yeni uygulama, şoförlere buz, kar, su birikintileri ve aşırı kaygan zemin uyarıları da dahil olmak üzere yerel hava durumu güncellemelerini yollarını güvenli ve kolay yolculuklar için planlamalarına yardımcı olmakta.

Sürücülerin zorlu koşullardan kaçınmasına başka ne yardımcı olabilirdi? Peki ya tehlikeli maddelerin taşımacılığı yapılan araçları yollarda daha güvenli tutabilirdi? Avrupa TMGD olarak değerlendirdiğimizde bu uygulamanın gayet başarılı bir uygulama olduğunu ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının bu gibi uygulamaları danışmanlık verdikleri firmalara uygulatmaları gerektiğini savunuyoruz. Rotası hatalı seçilen her yol kazaya ve masrafa özel birer davettir.

Toplama ve Bağlanma

KeepTruckin adlı Silikon Vadisi tabanlı bir yeni şirket , 2013’te kuruluşundan bu yana elektronik kayıt cihazlarında (ELDs) ciddi bir ilerleme kaydetti. 100.000’den fazla sürücü artık KeepTruckin’in ücretsiz uygulamasını kullanıyor.

KeepTruckin, yeni finansmanlarla yenilenerek, cihazlarının verilerini bir donanım telematik platformunda toplayarak ve bunu daha verimli hale getirmek isteyenler için detaylı sayısal filo yönetimi sunuyor.

Freight Waves: “İdeal bir dünyada, her aracın nerede olduğunu ve yüklü olup olmadığını ve sürücünün vaktinde sürüp süremeyeceğini bilmek isterdiniz. Eğer bütün verilere sahipseniz, yolda her araç için sürekli olarak, zaman yönetimini iyileştirebilirsiniz. ”

ELD’lerin nakliye kayıtları ve elde edilen verilerin üzerinde büyük bir potansiyel ve gelişme olduğuna inanıyoruz. Telematik ve gelişmiş filo yönetimi, kayıt tutma işlemini daha şeffaf yapar ve bu da tehlikeli madde taşımacılığını daha güvenli bir hale getirme potansiyeli sunar. Avrupa TMGD olarak değerlendirdiğimizde bu uygulamanın zaman yönetimi açısından gayet başarılı bir uygulama olduğunu ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının bu gibi uygulamaları danışmanlık verdikleri firmalara ulaştırarak fayda sağlayacaklarını düşünüyoruz.

Sizlerin de belirtmek istediğiniz, tehlikeli madde taşımacılığında kullanılan teknolojiler veya kullanılabilecek teknolojiler hakkında, bir fikriniz varsa yorum yaparak bizlere bunu bildirebilirsiniz!

Yorum yapmak için giriş yapınız

Return to top of page