Skip links

Dökümhane ve Çelikhanelerde Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Dökümhane ve çelikhanelerde teknolojik gelişmeler dahilinde her geçen gün daha fazla katı, sıvı, gaz kimyasal ( tehlikeli madde ) kullanılmaktadır.

Dökümhanelerde Kullanılan Kimyasal Maddelere ve Kullanım Alanlarına Örnekler

Bu kimyasallar her döküm firması, döküm çeşidine göre ( alüminyum, bronz, pik, sfero çelik … döküm ) için farklılık göstersede izopropil alkol, alfaset reçine, furan reçine, alkol bazlı boyalar, jeneratör ya da forklift için kullanılan akaryakıt, makine yağları, sprey kutulu kimyasallar, doğalgaz cng, lpg, karışım gazlar, oksijen gazı, karbon gazı, kalıp boyaları, yapıştırıcılar, asitler, karbon silisyum, magnezyum, sertleştiriciler, amin gazı, gasharz, katalizör, aktivatör, kömürtozu, çinko, kalay, metal laboratuvar kimyasalları, kimyasal laboratuvarı kimyasalları, temizlik kimyasalları, vb. birçok tehlikeli madde kullanılmaktadır.

Bu gibi tehlikeli maddelerin işletme sahasına girdikten sonra, teslim alan kişi itibariyle tehlikeli maddeleri kullanan, depolayan, taşıyan, elleçleyen personelin konu hakkında yeterli bilgiyi edinmesi ve kullanırken işletmenin daha güvenli olarak faaliyetlerini sürdürebilmesi için danışman ihtiyacı doğmaktadır.

Bu sebepten, işletmelerin genel güvenlik tedbirleri amacıyla ayrıca işletmelerin dökümhanelerin ulaştırma bakanlığının yayınladığı mevzuat gereği yasal yükümlülük gereği hizmet alma zorunluluğu getirilmiştir. 1.1.2015 tarihi itibariyle yukarıdaki sebeplerden tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı hizmeti alma zorunluluğu doğmaktadır.

Daha fazla bilgi için ” İşletmeler Neden TMGD Hizmeti Almalıdır ” konusunu inceleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapınız

Return to top of page