Skip links

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Sürücülere Yardımcı Olan Teknolojiler

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Sürücülere Yardımcı Olan Yeni Teknolojiler

 

Yakın tarihli bir Business Insider makalesine göre en az dokuz dev şirket otonom araçların yola koyulması için ellerinden geleni yapıyor. Tesla, Uber, Google ve Daimler gibi devlerin yanı sıra, Peloton , Embark ve Starsky Robotics gibi yeni girişimler kadar olan tüm yeni sürüş teknolojileri, sürücülerin ellerini direksiyonlardan ayırmaya adamış görünüyor.

Bu gelişmeler tam anlamıyla doğru değil!  bir gün otonom araçların bu kapsamda etkin bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Fakat o günlerin gelmesi için önümüzde uzun bir mesafe var.

Avrupa TMGD olarak, günümüz teknolojisi ile sürücülerin işlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olan yeni teknolojilerle ilgileniyoruz. İşte bunu yapan birkaç yeni gelişmeye bir göz atın.

Operasyon (Sevkiyat ve Yerleştirme veya Nakliye) için veriler

Otonom tır ve kamyon araştırmaları yapan şirketlerin tüm testlerini otoyolları taşımacılığı ile sınırlamasının iyi bir nedeni var. Otoyol sürüşü, şehir içi ve liman rotaları karmaşıklığına göre daha kolaydır. Aslında, büyük tırların harekâtı sürücüler için en zor edinilen ve ustalık gerektiren bir beceridir.

Dock411 denilen yeni uygulama bu kapsamda tam anlamıyla olmasa da, sürücülere herhangi bir tesis hakkında önemli bilgiler vererek daha kolay sevkiyat yapmalarını sağlıyor.

Dock411, Women in Trucking Association yardım alınarak geliştirilen altyapısı ile bir tesisten diğer tesise, fotoğraflarla, sürücülerin talimatlarını, limanın kapı konumunu, manevra imkanı ve çevre tehlikeleri hakkında bilgi verir. Uygulama aracılığıyla ayrıntıları ve fotoğrafları diğer sürücülerle paylaşabilme imkânı sunuyor.

Avrupa TMGD olarak bu tarz uygulmaları öneriyoruz; Nakliye ve boşaltma esnasındaki kaza ve yaralanmaları en aza indirgeyecek ve nakliyatları güvenli hale getirebilecek yönlendirmelerin tüm detaylarıyla sürücüler ve operasyon personellerine aktarılması açısından bu tarz uygulamalar hayati önem taşıyor. Geleceğin tehlikeli madde taşımacılığında bu gibi yeni teknolojilerin çok kullanışlı olacağı kanaatindeyiz.

Hava Durumu Uyarıları

Bir Tehlikeli Madde Aracı sürmek aynı zamanda hava koşulları ile uğraşmak anlamına da gelir, bu nedenle aracın şoförü her zaman onlara en iyi raporları ve tahminleri veren teknolojiyi benimsemelidir. Taşınan yükün kapsamına göre şoförlerin hava durumunu öğrenme isteği bazen uçak pilotları kadar öncelikli olabiliyor.

The Weather Company,  IBM tarafından geliştirilen yeni bir uygulama ile şoförlere havacılık kadar detaylı hava durumu sunuyor.

2,2 milyar global konumdan her 15 dakikada bir veri yenileyen yeni uygulama, şoförlere buz, kar, su birikintileri ve kaygan zemin uyarıları da dahil olmak üzere aşırı yerel hava durumu güncellemelerini yollarını güvenli ve kolay yolculuklar için planlamalarına yardımcı olmakta.

Sürücülerin zorlu koşullardan kaçınmasına başka ne yardımcı olabilir ve yalnızca tehlikeli maddelerin taşınmasını daha güvenli tutabilirdi? Avrupa TMGD olarak değerlendirdiğimizde bu uygulamanın gayet başarılı bir uygulama olduğunu ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının bu gibi uygulamaları danışmanlık verdikleri firmalara uygulatmaları gerektiğini savunuyoruz.

Toplama ve Bağlanma

KeepTruckin adlı bir Silikon Vadisi tabanlı yeni şirket , 2013’te kuruluşundan bu yana elektronik kayıt cihazlarında (ELDs) ciddi bir ilerleme kaydetti. 100.000’den fazla sürücü artık KeepTruckin’in ücretsiz uygulamasını kullanıyor.

KeepTruckin, yeni finansmanlarla yenilenerek, cihazlarının verilerini bir donanım telematik platformunda toplayarak ve bunu daha verimli hale getirmek isteyenler için detaylı sayısal filo yönetimi sunuyor.

Freight Waves: “İdeal bir dünyada, her aracın nerede olduğunu ve yüklü olup olmadığını ve sürücünün vaktinde sürüp süremeyeceğini bilmek isterdiniz. Bütün verilere sahipseniz, yolda her araç için sürekli olarak, zaman yönetimini iyileştirebilirsiniz. ”

ELD’lerin nakliye kayıtları ve elde edilen verilerin üzerinde büyük bir potansiyel ve gelişme olduğuna inanıyoruz. Telematik ve gelişmiş filo yönetimi, kayıt tutma işlemini daha şeffaf yapar ve bu da tehlikeli madde taşımacılığını daha güvenli bir hale getirme potansiyeli sunar. Avrupa TMGD olarak değerlendirdiğimizde bu uygulamanın gayet başarılı bir uygulama olduğunu ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının bu gibi uygulamaları danışmanlık verdikleri firmalara uygulatmaları gerektiğini savunuyoruz.

Avrupa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlık Kuruluşu Olarak; Konuşmak istediğiniz Tehlikeli Madde taşımacılığında kullanılan veya kullanılabilecek teknolojiler hakkında bir yorum yapın veya bize bunu bildirin!

Yorum yapmak için giriş yapınız

Return to top of page

Hemen Ara