Skip links

Tehlikeli Madde Taşımacılığında UETDS 1 Ocak 2020’de Zorunlu Hale Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Genel Müdürlüğü (TMKTDGM) tarafından Tehlikeli Madde taşımacılığında zorunlu olan taşıma evrakının UETDS sistemi üzerinden girişinin 01.01.2020 tarihinden sonra zorunlu hale geleceği 14.09.2019 tarihinde duyurulmuştu. TMKTDGM tarafından konu hakkında 27.12.2019 Cuma günü yeni bir duyuru yayınlandı. Yeni duyuruda taşıma evrakının U-ETDS sistemi üzerinden girişi ile ilgili yaşanan sorunların giderilmesine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde taşıma evrakının, U-ETDS sisteminden ayrılması ve ADR Bölüm 5.4.1’deki bilgileri içerecek şekilde yeniden düzenlenip Elektronik Taşıma Evrakı (U-ETES) adı altında hizmete sunulmasının kararlaştırıldığı bilgisine yer verildi. Duyurunun detaylarına https://www.avrupatmgd.com/tehlikeli-madde-tasimaciliginda-u-etds-hakkinda-duyuru/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 14.09.2019 tarihli duyuru metini aşağıda bulabilirsiniz.

Not: 27.12.2019 tarihli duyuru ile Tehlikeli Madde taşımacılığında 01.01.2019 tarihinde zorunlu hale gelmesi beklenen U-ETDS ile elektronik taşıma evrakı düzenleme zorunluluğu kalkmıştır. Ancak normal yükler (tehlikeli olmayan) için U-ETDS yük bildirimi zorunluluğu 1 Ocak itibari ile başlamıştır.

Nasıl bildirim yapacağınız konusunda bilginiz yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz bildirimlerinizi, U-ETDS yük bildirimlerinizi kolayca yapabilmeniz için geliştirdiğimiz https://www.uetdsgiris.net sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

14.09.2019 Tarihli Duyuru Metni

Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğin 10 maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca gönderen tarafından ADR Bölüm 5.4.1’deki bilgileri içerecek şekilde her taşıma için taşıma evrakı düzenlenmesi zorunludur.

Bu kapsamda ADR Bölüm 5.4.1’deki bilgileri içerecek şekilde hazırlanan taşıma evrakına ilişkin bilgileri;

Gönderimleri için bir bilgisayar programı kullanmayanlar;

  • Uetds yük taşıma kaydı bildirimini e-devlet hizmeti üzerinden giriş yap (Ekte e-devlet kullanım kılavuzu mevcuttur.)

Gönderimleri için bir bilgisayar programı kullananlar;

  • Kendi bilgisayar programlarını Uetds web servislerini kullanarak Uetds sistemine entegre etmek suretiyle,

gönderimde bulunabilecektir.

Detaylı bilgi için; https://uetds.uab.gov.tr/teknik-dokuman

Taşıma evrakının sistem üzerinden girişi 16.09.2019 tarihi itibarı ile yapılabilecektir. Bununla birlikte,  01.01.2020 tarihinden sonra taşıma evrakının sistem üzerinden düzenlenmesi zorunludur.

Bilgilerinize sunulur.

Yük Taşıma Bildirim Kaydı Yardım Kılavuzu için tıklayınız.

U-ETDS hakkında detaylı bilgi almak için U-ETDS Nedir? yazımız okuyabilir, normal yük (tehlikeli madde harici) bildirimlerinizi kolayca yapabilmeniz için geliştirdiğimiz https://www.uetdsgiris.net/ sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

error: Kopyalama Engellenmiştir.