Skip links

Tehlikeli Madde Taşımacılığında U-ETDS Hakkında Duyuru

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Genel Müdürlüğü (TMKTDGM) tarafından Tehlikeli Madde taşımacılığında zorunlu olan taşıma evrakının U-ETDS sistemi üzerinden girişinin 01.01.2020 tarihinden sonra zorunlu hale geleceği 14.09.2019 tarihinde duyurulmuştu. TMKTDGM tarafından konu hakkında 27.12.2019 Cuma günü yeni bir duyuru yayınlandı. Duyuru metnini aşağıda bulabilirsiniz.

DUYURU METNİ

14.09.2019 tarihinde web sitemizde “ADR Taşıma Evrakı” başlıklı duyuruda elektronik taşıma evrakının 01.01.2020 tarihinden sonra U-ETDS sitemi üzerinden düzenleneceğine ilişkin bir planlama yapılmıştır.

Ancak, süreç içerisinde taşıma evrakının U-ETDS sistemi üzerinden girişi ile ilgili yaşanan sorunların giderilmesine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde taşıma evrakının, U-ETDS sisteminden ayrılması ve ADR Bölüm 5.4.1’deki bilgileri içerecek şekilde yeniden düzenlenip Elektronik Taşıma Evrakı (U-ETES) adı altında hizmete sunulması kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda, çalışmalar devam etmekte olup hazırlıkların tamamlanmasına müteakip gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

İlgililere duyurulur.

 

Duyurunun orijinaline buradan,  14.09.2019 tarihli duyuruya da buradan ulaşabilirsiniz.

U-ETDS hakkında daha detaylı bilgi almak için U-ETDS Nedir? yazımıza göz atabilir yada bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Yukarıdaki duyuru ile Tehlikeli Madde taşımacılığında 01.01.2019 tarihinde zorunlu hale gelmesi beklenen U-ETDS ile elektronik taşıma evrakı düzenleme zorunluluğu kalkmıştır. Ancak normal yükler (tehlikeli olmayan) için U-ETDS yük bildirimi zorunluluğu 1 Ocak itibari ile başlayacaktır.

Nasıl bildirim yapacağınız konusunda bilginiz yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz bildirimlerinizi, U-ETDS yük bildirimlerinizi kolayca yapabilmeniz için geliştirdiğimiz https://www.uetdsgiris.net sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

error: Kopyalama Engellenmiştir.