Skip links

Tehlikeli Maddelerin Gelişi Güzel Taşıtılmasının Tehlikelerinin Farkında Mısınız?

TEHLİKENİN FARKINDA MISINIZ?

Son 3 ayda bir çok kez kargolardan sızan maddelerin insanları zehirlediği haberleri geldi. Kargo çalışanı kargoyu düşürmüş etrafa zehirli gaz yayılmış gibi vakalar hiç durmadan gelmeye devam ediyor ama bu nasıl olabilir biz ADR ye taraf bir ülkeyiz. Son örnek alttadır.

Kayseri’de, bir giyim mağazasına gelen kargo kolisinin açılmasıyla etrafa yayılan kokudan etkilenen 5’i mağaza çalışanı 10 kişi hastaneye kaldırıldı. AFAD ekiplerinin elde ettiği ilk bulgulara göre, kıyafet paketinde yoğun amonyum sülfat ve karbonmonoksit tespit edildi.

Kazancılar Çarşısında faaliyet gösteren bir giyim mağazasına İzmir’deki toptancısından kargoyla gelen içerisi kıyafet dolu koliler çalışanlar tarafından teslim alındı.

Koliler mağaza çalışanları tarafından açılarak reyonlara yerleştirilmeye başladığı sırada bir paketin açılmasıyla çevreye yoğun bir koku yayıldı.

Kokudan bayıldılar

Çevreye hızla yayılan kokudan etkilenen 5 mağaza çalışanı solunum problemi yaşayıp fenalaştı. Bu sırada iş yerinin önünde bulunan 5 vatandaş da kokudan etkilenerek baygınlık geçirdi.

Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi. Ambulanslarla Kayseri Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırılan 10 kişi, kimyasal zehirlenme şüphesiyle özel karışımlarla yıkandıktan sonra Kayseri Şehir Hastanesi’ne sevk edildi.

Kokunun etkili olduğu çarşıda polis ekiplerince güvenlik önlemi alınarak çevredeki vatandaşlar uzaklaştırıldı. Kayseri Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri de cihazlarla ölçüm yaparak etrafa yayılan kokunun içeriğini tespit etmeye çalıştı.

Amanyum sülfat ve karbonmonoksit…

AFAD ekiplerinin elde ettiği ilk bulgulara göre, kıyafet paketinde yoğun amonyum sülfat ve karbonmonoksit tespit edildi. Yetkililer, kıyafetlerin korunması için kullanılan kimyasalların, kargodayken başka paketlerden sızan kimyasallarla etkileşimi sonucu kokunun meydana gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu bildirdi.

Yukarda anlatılan kaza son dönemde yaşanan kazaların sadece biridir. Ülkemizin de taraf olduğu Avrupa Anlaşması gereğince bu tür tehlikeli maddelerin taşınması sadece eğitimli kişilerce ve yeterliliği olan araçlar ile özel şartlarda yapılmalıdır. Tabi bu şartlar ve kişilerin eğitilmesi ülkemizde en hoş karşılanmayan durumlardır nedeni MALİYETİ arttıracaktır.

Ambar dediğimiz kargo yöntemi ile Tehlikeli Maddeler taşınmaktadır. Bilgi sahibi olmayan bu sürücülere radyo aktif madde dahi taşıtabilirsiniz bunun bir denetim mekanizması yada bu kadar farklı kargo içinde bulunma ihtimali çok zordur.

Tehlikeli Madde Taşımadıklarını bildiren kargo şirketleri ise Kimyasal satışı yapan yada laboratuvarlardan aldıkları kargoları acaba ne olduğuna inanarak alıyor yada sadece görmezden mi geliyor?

Avrupa Anlaşmasının temel amacı İnsanı, Hayvanları, Çevreyi ve Malları korumaktır. Biz bu anlaşmayı da yanlış anlıyor ve bize sadece bir külfet getirdiğini düşüyoruz ki hiç durmadan bu anlaşmanın şartlarını sağlamamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Tehlikeyi biraz anlatabilmek için içinden çıkan tehlikeli maddenin insanları bayılttığı kargo aracında siz gıda maddesi olamadığına inanıyorsanız yanılıyorsunuz!  Memleketinizden size yiyecek bir şeyler yollayan annenizin bu kargo şirketlerinin tehlikeli maddede taşıdığından haberi yoktur, zaten taşımaması gerekir ama taşımazsa bu şirket nasıl taşıtacak o tehlikeli maddeyi ADR ye uygun taşıma yapan işletmeler diğerlerinin 2- 3 katı fiyat veriyor. Adr ye uygun taşıma yapan işletmelerin özel şartlarda taşıma yaptığı için bu fiyat otomatik oluşuyor onlarda zor durumdalar çünkü Türkiye bu uygulamaya hazır değil. Bir türlü sektör yerine oturmadığı için fiyatları düşürme şansları da yok.

Anlaşılan acil önlem alınmaz ise bu tür haberleri çok duyacağız. Akrabalarımızın yolladığı temiz yiyeceklere kargoda tehlikeli maddelerin bulaştığını bilmeden zevkle yiyeceğiz. Giydiğimiz kıyafetlere tehlikeli madde bulaştığını ve bindiğimiz otobüsün altında tehlikeli madde taşındığını bilemeyeceğiz. Yollarda işletmelerin tehlikeli maddelerini taşıyan araçlar gezecek ama biz anlamayacağız. İşletmeler Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi almayacak çünkü biz 50 ton alım yapmıyoruz diyecek. Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi olan kuruluşlar ne zaman Bakanlık Denetime gelir o zaman Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Hizmeti alırım diyecek. Bu süreç ne kadar bu şekilde devam edecek hep beraber göreceğiz!

Konu ile ilgili ” Tehlikeli Madde Taşıma Zinciri Nedir? ” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Avrupa Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşu Olarak Sizi Doğru Şekilde Bilgilendirmeye Hazırız.

error: Kopyalama Engellenmiştir.