Skip links

Kimyasal yüklü tanker çaya devrildi: Şoför hayatını kaybetti, balık ölümleri yaşandı

KARABÜK’ün Eskipazar ilçesinde kontrolden çıkarak çaya uçan kimyasal madde yüklü tankerin sürücüsü öldü. Kimyasal maddenin döküldüğü alanda balık ölümleri yaşandı.

İhbar üzerine bölgeye AFAD, UMKE, itfaiye, jandarma ve polis ekipleri sevk edildi. Ekipler, özel kıyafetler giyerek tankere yaklaştı. Tankerin altında vücudunun bir bölümü su içinde kalan sürücünün öldüğü belirlendi. Kimyasal maddenin döküldüğü alanda ise çok sayıda balık ölümleri yaşandı. Yapılan incelemenin ardından sürücünün  cesedi Eskipazar Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.

Jandarma ve polis ekiplerinin cep telefonuyla ulaştığı firma yetkilisinden, tankerin taşıdığı kimyasal maddenin su arıtmada kullanılan ‘Demir 3 Klorür Çözeltisi’ olduğunu öğrendi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Karabük İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, bölgeye gelerek çalışma başlattı.

‘Demir 3 Klorür Çözeltisi’  ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) ‘ ye göre  UN 2582 atanan  Sınıf 8 (Aşındırıcı Maddeler) grubuna giren ve çevreye son derece zararlı maddelerden biridir.

Yorum yapmak için giriş yapınız

Return to top of page