Skip links

TMGD’ler Aynı Anda İki İşte Çalışabilecekler Mi?

TMGD’ler Aynı Anda İki İşte Çalışabilecekler Mi?

Bu yazımızda TMGD’ler aynı anda iki işte çalışabilecekler mi? konusu hakkında detayları ele aldık. Bilindiği üzere Bakanlık bir duyuru yayınlayarak;

Bakanlık Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı için daha prestijli ve saygın bir meslek olarak yapılması için elini taşın altına koyarak gerekli düzenlemeleri yapmıştır. Ancak sektörde oluşan kötü uygulamalar bakanlığı aşağıdaki gibi açıklama yapmaya yönlendirmiştir.

“Tehlikeli maddelerin taşıması sürecinde yer alan; taşıyan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin yaptıkları işlemleri, insan sağlığına, diğer canlı varlıklara ve çevreye zarar vermeden, güvenli bir şekilde yapmaları için, bu işletmelere yardımcı olmak amacıyla, işletmelerde istihdam edilecek tehlikeli madde güvenlik danışmanları (TMGD) veya hizmetin alınacağı tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kuruluşları (TMGDK) görev, yetki ve sorumluluklarına dair usul ve esasları düzenlemek amacıyla, Bakanlığımızca düzenlemeler yapılarak yürürlüğe konmuştur.

Son zamanlarda, 2018 yılı başından itibaren sisteme dahil olacak TMGDK’ların faaliyetlerini yürütürken eskiden gelme bir alışkanlıkla, TMGD’lerin TMGD sertifikalarını kiralamakla ucuz istihdama ve haksız rekabete yol açacak şekilde; emekli olan TMGD sertifika sahiplerinin veya başka alanlarda çalışan TMGD’lerin sertifikalarını kiralama yoluna tevessül edildiği gelen şikayet ve duyumlar arasındadır. Bu yolla TMGDK olarak hizmet vermeye kalkışanlar ile belgelerini bu şekilde bir TMGD Kuruluşuna kiraya verenlerin Bakanlığımızca kurulacak sistemde tespiti kısa bir süre içinde mümkün hale gelecektir. Bu şekilde girişimlerde bulunan gerek TMGDK ve gerekse TMGD’lerin tespiti halinde belge ve sertifikalarının hiçbir uyarıya gerek olmadan bir daha verilmemek üzere iptal edileceğini ayrıca, bu davranışı sergileyenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Maliye Bakanlığına bildirilecek olup, adli yönden ise Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu nedenle ileride bu tür durumlarla karşılaşılmaması ve böyle bir yönteme tevessül edilmemesi önemine binaen ilgililere duyurulur.”

Bu duyuru bir çok kişi tarafından farklı anlaşılsa da  Bakanlık açıkça sektörde haksız rekabete sebep olabilecek uygulamaların üzerine gideceğini bildirmektedir. Bu açıklamayı kimi TMGD ve TMGDK’lar belge kirlamanın önünün kapandığını ancak bir TMGD nin tam zamanlı TMGD hizmeti verirken yarı zamanlı veya tam zamanlı başka işler yapabileceğini idda ederken, Diğer bir grup TMGD ve TMGDK lar bunun olmayacağını yani bir tehlikeli madde güvenlik danışmanının yapabileceği tek işin Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı olduğunu belirtmektedir.

Peki, TMGD’ler Aynı Anda İki İşte Çalışabilecekler Mi?

Hayır, sadece tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı yapılabilecek ve hizmet ücretleri yükselecektir. TMGD yanında başka işlerde yapılamayacağı için TMGD hizmeti alacak işletmelerde bu işin ciddiyetini ve önemini görmek için daha fazla hizmet alabilecektir. TMGDK bünyesindeki danışman ile TMGD hizmeti verilebilmesi için,  ilgili personelin SGK 4A Hizmet 2263.06 meslek koduyla istihdam edilmesi zorunluluğu vardır.

Avrupa Tehlikeli Madde Güvenlik Kuruluşu olarak bakanlık tarafından en doğru bilgilendirmenin yapılacağını belirtir. Aklınızdaki sorular için bakanlığa başvurmanızı tavsiye ederiz. Bakanlığın konu ile ilgili duyurusunu dikkate alınız.

Ayrıca, bir önceki Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Ücreti Ne Kadardır? TMGD Ücretleri Ne Kadar? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

error: Kopyalama Engellenmiştir.